beagle kennel VARIOS COLORES (1059/11)

  Na Lesní zkoušky nastoupilo celkem osm psů, bígl samozřejmě pouze jeden. Rozhodčí nás rozdělili na dvě skupiny – v té naší byli dva border teriéři a jeden jagdteriér. Rozlosovali jsme si pořadí z klobouku a já byla vcelku ráda, že budeme až čtvrté – tedy poslední, protože Qwina alespoň uslyší střelbu z brokovnice, kterou dříve nikdy neslyšela.

   Po losování pak už každá skupina vyrazila jiným směrem plnit lovecké disciplíny lesních zkoušek.

   První z nich bylo následování spolu s prací na pobarvené stopě. První šel jagdteriér a zvládl krásně jak následování, tak dohledání postřelené srnky. První borderka měla bezchybné následování, ale po stopě se jí nechtělo jít a tak s pánem ze zkoušek odstoupili. Druhá borderka byla šikovná a obě disciplíny zvládla výborně. Pak šla na řadu Qwina. Při následování jsem na ní musela celých 50 + 50 kroků sykat, protože po lesní cestě předtím přeběhla jedzdkyně na koni a Qwina chtěla koňské stopy hned prověřit. Výstřel zvládla úplně v klidu. Sykání mi bylo vytknuto, ale i tak jsme dostaly známku 3. Následovala práce na pobarvené stopě. Tu jsme měly pěkně nacvičenou a Qwina šla většinu stopy předpisově zalehnutá na barvářském řemeni. Bohužel jsme měly jedno sejití, kdy místo barvy sledovala stopu zajíčka. I přesto jsme byly pochváleny za nejlepší vypracování stopy. V tu chvíli jsem si řekla, že to asi tak těžké nebude – a to byla chyba.

   Začalo se zkoušet nahánění a slídění. Qwina správně vyhledávala zvěř na vzdálenost brokového dostřelu, když se mě rozhodčí zeptali, zda hlásí. Já odpověděla, že ano. Tak jsme šli vyhledávat další zvěř. A skutečně, Qwiny načichla zajíce, začala ho hlásit a zmizela. Limit  pro návrat je třicet minut. Prvních patnáct jsem si s rozhodčími povídala a oni mi vyprávěli zážitky z lovecké praxe. Za dalších pět minut už ze mě lil studený pot - věděla jsem, že Qwina někde lítá po stopách hlava nehlava – honitba totiž byla neuvěřitelně zazvěřená. No vrátila se až po stanoveném limitu, ale rozhodčí mi disciplínu uznali a zcela právem dali za poslušnost známku 1, která nás zařadila do III. ceny. Pak už bylo jen odložení, které se také úplně nepovedlo, ale vzhledem k okolnostem už jsme si nic víc pokazit nemohly. Skončily jsme ve III. ceně se 187 body na posledním místě, ale se čtyřkou z nosu! Na to, že jsme obě byly začátečnice a trénovaly pouze dva měsíce, můžeme být spokojené! Nasbíraly jsme cenné zkušenosti a víme, co musíme zlepšit a docvičit.

   Na závěr si dovolím citovat jednoho z rozhodčích, který nahlédl do Qwininých dokumentů právě když už asi patnáct minut sama běhala po stopách: „Hmm… Qwina z Loňského léta, no hlavně aby se Vám nevrátila až příští zimu.“ :o)

__________________________________

  

Chtěla bych velmi poděkovat milým rozhodčím a pořadatelům zkoušek!

Dále všem vůdcům z naší skupiny, kteří mi radili a pomáhali. Pánovi od druhé borderky děkuji, že mi dělal střelce!

Speciální dík patří Zuzce a Viktorovi, kteří mi s přípravou na zkoušky pomáhali! Tímto jim gratuluji k vítězství zkoušek s drsnosrstým jezevčíkem Drixem z Blýskavé!

  
11.06.2009 10:12:46
Jana Mašková
"Spatřil jsem v psích očích prchavý výraz pobaveného pohrdání a jsem přesvědčen, že psi si v podstatě myslí, že lidé jsou blázni." (John Steinbeck)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one